Opieka prawna na abonament

Aktualności prawne

2014-06-06

Umowa na czas określony tylko na 24 m-ce

Do dalszych prac w komisji sejmowej trafił projekt ograniczenia zatrudnienia na podstawie umowy zawartej na czas określony do maksymalnie 24 miesięcy.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, że łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony u danego pracodawcy nie może przekroczyć 24 miesięcy. Przekroczenie tego terminu ma być równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony (analogicznie, jak w przypadku zawarcia trzeciej umowy na czas oznaczony, gdy przerwy między nimi nie przekraczają jednego miesiąca – wyjaśnia radca prawny LexCare).

W projekcie zaproponowano , by decydująca, zamiast liczby umów, była łączna liczba miesięcy zatrudnienia na czas określony, która nie może przekroczyć 24. Nie dotyczyłoby to zatrudniania na zastępstwo. Chodzi o to, by ograniczyć możliwość rozwiązywania umów z zastosowaniem krótkiego, bo 14-dniowego okresu wypowiedzenia przy jednoczesnym braku wymogu uzasadnienia takiego wypowiedzenia – wyjaśnia radca prawny LexCare. W marcu 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł bowiem, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia dla umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia jest dyskryminujący.
 

Strefa Klienta
Logowanie
Masz pytania?
Zadzwoń lub wypełnij formularz.
533 22 22 33

Koszt połączenia według taryfy
operatora.

Wyślij